31.07.2024 Jana Čiháková
Německo se ostře postavilo proti snaze Turecka zaregistrovat v Evropské unii recepturu na döner kebab jako zaručenou tradiční specialitu. Turecko požádalo Brusel o udělení ochranné známky pro tento oblíbený pokrm, který je v Německu tak populární, že se stal téměř národním jídlem. Pokud by EU žádost schválila, přineslo by to nová pravidla pro přípravu kebabů v celé unii, což by se neobešlo bez kontroverzí.
Žádost o registraci před několika měsíci podala mezinárodní federace výrobců döner kebabů Udofed, která sídlí v Istanbulu. Turecko tímto krokem usiluje o ochranu autentické podoby svého ikonického jídla. Avšak minulý týden přišla odpověď z Německa – Berlín podal oficiální námitku, čímž dal jasně najevo svůj nesouhlas se zavedením „jediného správného způsobu“ přípravy kebabu v rámci celé EU.
Německý ministr zemědělství Cem Özdemir, který má turecké kořeny, se k situaci vyjádřil rázně: „Každý by měl mít možnost rozhodnout, jak döner kebab připravit a sníst. Nepotřebujeme direktivy z Ankary.“ Ministerstvo také uvedlo, že návrh Turecka obsahuje nejasnosti, které by mohly významně ovlivnit gastronomický sektor v Německu.
Nyní je na tahu Evropská komise, která bude námitku Německa přezkoumávat. Mluvčí komise Olof Gill uvedl, že pokud bude námitka shledána opodstatněnou, začne šestiměsíční dialog mezi oběma stranami. Cílem bude najít kompromis, který by uspokojil jak Turecko, tak Německo. Pokud nedojde k dohodě, konečné slovo bude mít Evropská komise.
V případě, že by EU skutečně schválila tureckou žádost, by to znamenalo, že příprava a servírování döner kebabů by musely odpovídat přesně registrovaným postupům. Němečtí provozovatelé restaurací a stánků s kebaby se proti tomu bouří, protože v Německu se vyvinuly vlastní varianty tohoto pokrmu. Například v Turecku se na výrobu kebabů používá hovězí, skopové či kuřecí maso, zatímco v Německu je běžné i telecí, které se do pokrmů přidává pro svou jemnou chuť.
Döner kebab se stal v Německu fenoménem, přičemž země patří k největším konzumentům tohoto pokrmu v EU. V roce 2022 bylo v Německu prodáno více než 600 milionů porcí döner kebabu, což jen dokládá jeho význam v tamní gastronomii.
Ochranná známka zaručené tradiční speciality má za cíl chránit pokrmy, které jsou vyráběny podle jedné receptury alespoň 30 let. V Česku tuto značku nesou například pražská šunka nebo spišské párky, zatímco v jiných evropských zemích ji má třeba neapolská pizza nebo španělská šunka jamón serrano. Pokud by došlo k porušení těchto pravidel, hrozily by pokuty za zneužití chráněného názvu.
Spor o döner kebab tak přerůstá v širší debatu o tom, jaká pravidla by měla platit pro ochranu kulinářských tradic v globálním prostředí, kde se hranice chutí a receptur stále více stírají.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.