16.12.2014 Mgr. Jana Uhlířová
Víte, jak o svátcích zaperlit? Poradíme vám, jaký sekt vybrat, jak a s čím ho nejlépe servírovat i uchovávat.
Víte, jaký je rozdíl mezi sektem a šampaňským? Šampaňským obvykle nazýváme jakýkoliv sekt. To pravé však pochází jen a pouze z francouzské oblasti Champagne a má chráněnou značku již od roku 1908. Mezi nejznámější značky patří Krug, Louis Roederer Cristal nebo Dom Pérignon. Obzvlášť v oblibě jej mají kromě Francouzů Japonci a Angličané, kteří vyhlášené šampaňské kupují čím dál častěji jako výhodnou investici.
Podle romantické legendy právě tuto větu zvolal v 18. století mnich Dom Pérignon z dominikánského opatství, když ochutnal šumivé víno, které mu uzrálo ve sklepě. Reálnější verze příběhu však praví, že opojné bublinky vznikly v zásobách vína nedopatřením při jejich převozu z Francie do Anglie.
Dnes už bublinky vyrábíme zcela záměrně, abychom si hvězdy, alespoň v podobě sektu, mohli vychutnat. Bubliny má na svědomí oxid uhličitý, který vzniká jako vedlejší produkt kvašení buď přirozenou cestou, nebo uměle. Sekt tedy může být vyráběn dvojím způsobem: primárním či sekundárním kvašením vína, kdy se oxid hromadí v lahvích nebo tancích, rozpouští se ve víně a v jeho přítomnosti vznikají právě ony opěvované bublinky. Původní metodou je kvašení vína v lahvi, které je náročné jak finančně, tak časově. Sekt musí zrát minimálně 9 měsíců, lepší sekty zrají pochopitelně déle, někdy dokonce 6 až 10 let.
Samotné slovo „sekt“ jsme převzali v 18. století z Německa, vychutnat si jej nás však naučil až Francouz Épernay Louis Girardot se zkušenostmi z Moët & Chandon, který si v Šanově zřídil první sklep na výrobu sektů. Sklep byl ovšem v roce 1948 znárodněn a Girardot odešel za prací do Starého Plzence. Tam si nechal dovézt kvasinky přímo z Francie a rozhodl se naučit pivařský národ také správně pít sekt. Jeho oblíbeným mottem bylo: „Sekt je blízký ženám a ženy jsou pak bližší vám.“ Naučil sklepmistry v Plzenci, jak poznat víno dobré pro výrobu sektu, i jak tento šumivý nápoj nabídnout zákazníkům. Obliba tohoto nápoje hodícího se univerzálně k oslavám všeho druhu na sebe nenechala dlouho čekat…
Kaviár, ústřice, uzený losos nebo plody moře jsou nejlepším společníkem k suchým bílým sektům, které podáváme jako přípitek nebo jej servírujeme k předkrmům. Šumivá vína polosuchá a poloslaná se zase hodí k ovocným salátům, rybám a drůbežímu masu, naopak víno růžové a červené s vyšším obsahem cukru vynikne v kombinaci s masy tmavými. Sekt také dokáže neutralizovat chutě během jednotlivých chodů. Všechno, co potřebujete vědět o sektu, se dozvíte i na akci Grand Jour de champagne, která se koná každý rok počátkem listopadu v Praze a v Brně.
Jaký by to byl článek bez populárního zjištění vědců? Ti z britského Readingu zjistili, že srdci prospívá konzumace dvou sklenek šumivého vína denně. Má totiž obdobný účinek jako červené víno – snižuje riziko tvorby krevních sraženin. Tak tedy – na zdraví!
Víte, že…
· kovový košíček na korkové zátce sektu se nazývá agrafa?
· dvě stě let staré šampaňské Veuve-Cliquot bylo vydraženo ve Finsku za 730 tisíc korun? Láhev našli potápěči nedávno ve vraku lodi v Baltském moři.
· sekt dozrává i v hloubce 40 metrů na dně Vranovské přehrady? Stovky lahví tak zrají téměř po celý rok a po vylovení se prodávají v dražbě.
· korková zátka může vyletět z láhve až rychlostí 40 kilometrů za hodinu?
· luxusní sklenice mívají nyní na dně laserem vyrytou malou korunku bodů, která umožňuje, že bublinky stoupají v podobě harmonické koruny?
11.05.2018 | Na nádvoří a v jízdárně zámku ve Valticích na Břeclavsku začaly dnes Valtické vinné trhy, kde mohou návštěvníci ochutnat špičková moravská, ale i česká, rakouská a slovenská vína.
29.05.2018 | Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi, které budou nyní přímo řízeny novým vládním úřadem.
18.05.2016 | Občerstvení s kebaby se stala v Čechách oblíbenými. Tento pokrm, původem z Íránu, může ale rozdělovat konzumenty na dvě skupiny. Ta první se tohoto exotického jídla ani nedotkne, druhá si pečené jehněčí či hovězí v bílém chlebu vychutná. Jak si stojí jejich bistra z pohledu hygieny? A jak vnímají naopak prodejci českou legislativu určující hygienické normy?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.