Ve školách by kromě mléka měly být i mléčné výrobky

Ve školách by kromě mléka měly být i mléčné výrobky

27.08.2015 ČTK

Ministr zemědělství Marian Jurečka nesouhlasí s návrhem Evropského parlamentu, aby v projektu školního mléka bylo jen neochucené a neslazené mléko, chce tam i další mléčné výrobky. Ministr to uvedl na tiskové konferenci po jednání zástupců ministrů zemědělství Visegrádské skupiny v Českých Budějovicích.


Ohradil se také proti postupu obchodních řetězců, které podle něj dostatečně nepromítají snížení výrobních cen mléka do prodeje pro spotřebitele. "Pro nás je i kvůli současnému stavu v sektoru mléka nepřijatelný návrh Evropského parlamentu ohledně projektu školního mléka, který by znamenal výrazné zúžení nabídky podporovaných mléčných výrobků," řekl Jurečka. Návrh Evropského parlamentu označil za nelogický. S kritikou se přidala i státní tajemnice ministerstva zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky Magdaléna Lacko-Bartošová. Podle ní by měla být nabídka rozšířená také například na další sýry a jogurty.


    Ministr není ani pro omezení pouze slazených mlék, nebrání se ale diskuzi s odborníky na výživu o tom, jaký obsah cukru a tuku by měla obsahovat. "Kdo zná děti, tak ví, že prioritně sáhnou po slazeném výrobku. Celé dětství jsme pil kakao a nemyslím si, že by mi ten cukr zásadně ublížil," dodal Jurečka na dotaz ČTK. Europarlament navrhuje také omezení projektu Ovoce do škol, i k těmto myšlenkám se staví ministr negativně. Ministr by si také přál zjednodušení administrativy projektů.
    V loňském školním roce vzrostly dotace z 58 na 59 milionů korun, počet zapojených škol se pohyboval okolo 3000, program se týkal zhruba 590 000 žáků. Do programu se v posledních letech každoročně zapojuje asi polovina dětí těchto škol.
    Program, který v jednodušší formě fungoval již před rokem 1989, znovu odstartoval v roce 1996 a byl ze začátku bez dotací. Stát na něj začal finančně přispívat v roce 1999, od vstupu země do EU v roce 2004 začala na školní mléko posílat peníze také unie. Program byl původně určen pro žáky základních škol, od září 2009 mohou dotované mléčné výrobky konzumovat také děti z mateřských škol a studenti středních škol.
    V současnosti je na evropském trhu mléka nadbytek v souvislosti s ruským embargem na dovoz evropského zboží, ale i kvůli zrušení mléčných kvót. Čeští producenti prodávají své výrobky pod výrobní cenou. Podle ministra ale obchodní řetězce snížení cen do cenovek na svých pultech nepromítly ve velké míře. "Je evidentní, že obchodní řetězce využívají situace ve svůj prospěch," řekl dnes ministr.
    Ministerstvo ale nemá detailní přehled o tom, za kolik mlékárny řetězcům své produkty prodávají, orientuje se podle cen zemědělských výrobců a následných prodejních cen. Chtělo by tento problém řešit i na evropské úrovni.
    Evropská unie by podle Jurečky a jeho dalších rezortních kolegů měla zvýšit intervenční nákupní ceny mléka. Dokonce by na tom podle něj mohla vydělat, kdyby mléčné produkty po několika letech zpětně prodala.
    Ministři také jednali o správných postupech v hospodaření s půdou či o ochraně spotřebitelů před falšovanými potravinami.


Mohlo by vás zajímat

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.