Velikonoce v lehkém stylu: Zkuste tyto tipy

Velikonoce v lehkém stylu: Zkuste tyto tipy

08.04.2020 Jana Čiháková

Letošní Velikonoce budou pro každou rodinu trochu jiné. Velikonoční pobyty, cestování, ale i návštěvy (u) příbuzných bude mnohým jistě chybět. O to víc se můžete věnovat velikonočním zvykům, vaření a pečení v domácím prostředí.

Vrhněte se do barvení vajíček, pečení beránka, mazance nebo chleba z vlastního kvásku. Letos si připravte typické velikonoční pokrmy trochu zdravěji a lehčeji. Nechte se inspirovat skvělými nápady, které znaly i naše babičky.

Chléb náš vezdejší

Nestihli jste si nakoupit droždí pro své velikonoční menu? Nevadí, ještě je čas si připravit vlastní kvásek. Jeho příprava je opravdu jednoduchá a zrání trvá 4 dny. Z vlastního kvásku si pak upečte třeba voňavý křupavý chlebík nebo ho použijte do velikonočních pokrmů. „Do pečení se pusťte i s dětmi, které jsou vždy z celého procesu a hlavně výsledku přímo nadšené,“ doporučuje Barbora Hernychová, expertka na přirozenou stravu ze společnosti Probio. Čerstvě upečený chleba si vaše rodina zamiluje. Bude chutnat natolik, že možná ani nestihne vychladnout.

Velikonoční nádivka nesmí chybět

Velikonoční nádivka symbolizuje nový začátek a mladou jarní sílu. Přidávají se do ní mladé rostlinky, především kopřivy, pampelišky, bršlice, jitrocel a další. Běžně bývá její součástí uzené maso či se podává k pečenému jehněčímu. Můžete si ji dopřát, i pokud se letos chcete na Velikonoce vzdát masa. Skvělou alternativou je uzený tempeh nebo tofu. Zkuste nádivku s bramborovou kaší, výhonky řeřichy a červenou řepou.

Chutná polévka z jarních bylinek

Na Zelený čtvrtek by se na každém stole mělo zazelenat něco dobrého, aby se člověku vyhnuly nemoci obloukem. Dříve se připravoval salát z mladých kopřiv, jenž se spařil horkou vodou. Chybět by neměla polévka, připravovaná nejčastěji ze špenátu, hrášku nebo jarních bylinek. Mladé klíčky a výhonky jsou vitaminová bomba. Klíčit můžete mungo, řeřichu, rukolu, hořčici, ředkvičky aj. Výhonky pak jednoduše přidejte k hotovému pokrmu či je chroupejte jen tak, jsou šťavnaté a plné prospěšných látek.

Bezlepkové pečení

Neodmyslitelnou součástí sváteční velikonoční tabule je symbol beránka. Pokud se letos chcete vyhnout nadbytku lepku nebo jen zkusit nové chutě, zkuste upéct beránka z bezlepkové směsi na moučníky. Směs je namíchaná z čerstvě namletých mouk z bezlepkového bio mlýna – pohankové, čirokové, kukuřičné, rýžové a cizrnové. Ke směsi již nemusíte přidávat kypřící prášek ani ji sladit, již obsahuje vinný kámen i tmavý třtinový cukr. Směs je obohacena o psyllium (vláknina získaná ze semen jitrocele indického) a lněné semínko, které mají blahodárný vliv na trávení.

Sladké dobroty bez bílého cukru

Bílý řepný cukr bez melasy zbytečně ochuzuje tělo o minerální látky a nedodává mu nic potřebného. Slaďte medem, javorovým sirupem, sušeným ovocem či přírodním třtinovým cukrem. „Naučte své děti, že skvělým sladidlem jsou třeba na másle osmažená jablíčka a banány či rozvařené rozmixované rozinky nebo sušené meruňky,“ radí Barbora Hernychová.

 


Mohlo by vás zajímat

BURČÁK NÁS DLOUHO NAPÍNAT NEBUDE: TY PRVNÍ BUDOU ZA ČTYŘI DNY

29.07.2024 | Vinař Miloslav Machuča z Úval u Valtic na Břeclavsku začal sklízet první hrozny již dnes a předpokládá, že první burčák bude k dispozici již 1. srpna. Tento termín je prvním dnem, kdy lze tento oblíbený nápoj oficiálně nabízet. Letos vegetační průběh urychlil zrání všech plodin, což vede k časnějšímu zahájení sklizně. Machuča zároveň hodnotí letošní úrodu jako lepší než v předchozích letech.

Pesto není jen směsí zdravých bylinek: Nyní po jeho konzumaci skončilo v nemocnici pět osob

12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.

PŘEHNALI JSTE TO S PITÍM? ZKUSTE RADY BABIČEK

06.12.2023 | Všichni samozřejmě víme, že nejlepší ochranou před nástupem kocoviny je alkohol vůbec nekonzumovat, ale realita bývá odlišná, a to navzdory předsevzetím, která si během krušných chvilek dáváme. Pokud už se s kocovinou probudíte, na sliby je pozdě, zkuste udělat pro svůj organismus alespoň něco málo, co vám ve vašem neutěšeném stavu pomůže.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.