06.03.2012 Redakce
Jsou balené jako sýry, vypadají jako sýry, ale nejsou to sýry! Jde o tzv. analogy neboli sýrové náhražky. V nich je mléčný tuk nahrazen rostlinnou složkou. Proč? Samozřejmě kvůli tomu, že je analog výrazně levnější. Jak »sýr nesýr« poznáte? Musíte být opět ve střehu! Výrobek mívá totiž stejnou krabičku jako ten pravý, neobsahuje však slovo »sýr«, ale třeba jen: tavený plátkový. V horším případě takový analog poznáte až na jazyku. Chutná jako mazlavé bláto!
(www.blesk.cz) Na první pohled analog od sýra nepoznáte. Výrobci mají různé finty, jak zákazníka nachytat. „Příkladem může být výrobek nazvaný Lidový smažák. Díky tomuto názvu by zákazník čekal, že jde o smažený sýr, ale i když je to náhražka, výrobce neporušil zákon, protože v názvu není slovo sýr.
Podobné je to u výrobku s názvem Balkán. Výrobce opět nic neporušil, ale zákazník často netuší, že jde o imitaci. Ve vzhledu se náhražkové výrobky prostě vůbec nemusí lišit, navíc když je výrobci ještě zabalí do podobných obalů a tvarů,“ varuje Jiří Kopáček, přední odborník na mléko a mléčné výrobky a předseda Českomoravského svazu mlékárenského.
„Pokud výrobce nahradil některou ze základních složek mléka nemléčnou složkou, pak už se výsledek nemůže jmenovat sýr, máslo, smetana nebo jogurt. A je jedno, jak velkou část nahradil. I kdyby to udělal jen v jednom procentu objemu, tak to musí zákazník poznat i podle názvu,“ vysvětlil pro server receptnazdravi.cz Kopáček.
Jaká je realita v obchodech? Třeba pizza hrdě nesoucí název: »Šunka, slanina, sýr«, obsahuje jen 3,4 % mozzarelly, zbytek jsou rostlinné tuky! V názvu tak nemá slovo sýr co dělat! Při koupi to však nepoznáte, až po detailním prostudování složení výrobku...
„Správně se tyto analogy, tedy imitace nebo náhražky, označují například jako potravinový výrobek, tavený krém, tavený výrobek, fermentovaný výrobek a podobně,“ upozorňuje Kopáček. Některé obchodní řetězce takové výrobky ve svých regálech jako alternativu označují, zdaleka to však nedělají všichni...
Bohužel ten pravý rozdíl poznáte v momentě, kdy se do »nesýra« s chutí zakousnete. „V tuhosti a pevnosti je rozdíl patrný. Například analogové napodobeniny sýra jsou drobivé, neelastické. A o chuti ani nemluvě. Záleží na tom, co výrobce nahradil. Je-li to tuk, což většinou je, pak bývá chuť margarínová až lojovitá, necharakteristická pro sýr,“ zakončuje Kopáček.
V čem se analog liší a jak se vyrábí?
Pravý sýr a analog sýra se liší složením i výživovými hodnotami a musí to být vyznačeno na obalu. U analogu dochází k náhradě dražšího mléčného tuku levnějším rostlinným tukem. Nejhorší je palmojádrový tuk. To je olej, který není výhodný ani z pohledu výživového, navíc může obsahovat i více tzv. trans-mastných kyselin, které mohou být i karcinogenní. Ale ne každý rostlinný tuk musí být závadný.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.