Vyrobte si tekutý lék

Vyrobte si tekutý lék

23.09.2014 Mgr. Kateřina Kmecová

Vyrábíte si z letní a podzimní úrody domácí pálenku? Pokud se nechcete dostat do křížku se zákonem, měli byste vědět, jak se na domácí a pěstitelskou výrobu alkoholu dívá zákon.

Švestky, hrušky, meruňky, jablka, ale i borůvky, jahody, kdoule a rakytník. Z těchto i ze všech jiných druhů ovoce se dá vypálit ovocný destilát. Nevypálit alespoň část vlastní úrody považuje spousta Čechů za hřích. Na rozdíl od pálenek zakoupených v obchodě máte šanci kvalitu vlastní pálenky do značné míry ovlivnit. Ve správné pálence by mělo být jasně cítit ovoce, ze kterého byla vyrobena, jeho chuť by neměla být přebita lihem. V destilátech kupovaných můžete narazit i na pálenky řezané – to znamená, že ovocného destilátu je jen určitý podíl, zbytek je rafinovaný líh. Pozor také na to, že chuti destilátu může být dosaženo také aromaty a barvivy.

palenka

 Tradice i úspora

To, že se zvlášť v některých částech republiky pálí rozličné ovoce v každé druhé chalupě, ještě neznamená, že by bylo domácí pálení alkoholu legální činností. V dobách minulého režimu bylo dokonce trestným činem. Hříšníkům tak hrozilo vězení, zabavení majetku nebo vyšší peněžitý trest. Ačkoli byl tento relikt ještě z dob Rakouska-Uherska po revoluci z trestního zákoníku vypuštěn a dnes již jako trestný čin posuzován není, zákaz domácího pálení stále platí, dodnes hrozí domácím výrobcům tvrdého alkoholu pokuta do výše 3000 Kč. Pozor na to, že to vše se týká pouze domácí výroby, nikoli případného prodeje. V jeho případě dochází totiž ke krácení daně, které trestným činem zůstává i nadále.

Nedovolené pálení má za úkol kontrolovat a odhalovat policie a celní správa. Černé pálenice nacházejí však většinou spíše náhodou, častější jsou odhalení na základě něčího udání. Kromě tradice domácích černých pálenic svou roli hraje i snaha ušetřit náklady na oficiální pálení. Profesionální pálenici lze zakoupit, ale výjimkou nejsou ani po domácku vyrobené kolony. Hrozící finanční sankce v případě odhalení ale není jediným rizikem, které v případě domácího pálení podstupujete. Neodborná výroba pálenky, navíc mnohdy na zařízeních pochybné kvality, může mít vážné zdravotní následky, neboť hrozí riziko otravy metylalkoholem. Ten při pálení alkoholu vzniká vždy, ale pokud je proces výroby alkoholu pod odbornou kontrolou, tak se objeví v jen neškodném množství, které normy stanovují na 12 gramů na litr čistého lihu.

Raději legálně

Pokud se chcete vyhnout problémům se zákonem i možným zdravotním rizikům, vždy upřednostněte tzv. pěstitelské pálení. Zde se nejedná o pálení domácí, pálenice je standardní potravinářský podnik, pro který platí potravinové právo ČR. A to v každém případě - ať se jedná o podnik ziskový, či nikoli, veřejný, nebo soukromý. Ačkoli za vypálení něco zaplatíte a můžete si nechat vyrobit jen omezené množství alkoholu, budete mít jistotu, že se jedná o certifikovaný provoz, neboť každá pálenice musí mít povolení ministerstva zemědělství, musí být pro správné pálení náležitě vybavena a dodržovat předepsané hygienické normy.

Jen v omezeném množství

Bílá, tedy legální, pálenice může vyrábět ovocný destilát výhradně pro pěstitele a ze surovin jím dodaných. Pěstitel může do pálenice donést svou úrodu ve formě čerstvého ovoce, nebo kvasu. V prvním případě se o přípravu ovoce, výrobu kvasu a stočení do lahví postará pálenice. Pokud se jedná o pěstitele zkušenějšího, může přinést již připravený kvas, který mu pálenice vypálí a stočí do lahví. Tato varianta vyjde zpravidla o něco levněji.

Každý pěstitel (pochopitelně nad 18 let) má právo na vypálení 30 litrů etanolu, tedy stoprocentního lihu, což odpovídá 60 litrům pálenky o obsahu alkoholu 50 %. Toto množství je omezeno na jedno období od 1. července do 30. června dalšího roku a pozor, je stanoveno na jednu domácnost, nikoli osobu! Aby bylo zaručeno dodržování pravidel, je pěstitel povinen prokázat své údaje, fakt, že ovoce vypěstoval na svém nebo pronajatém pozemku, a v případě zpracování kvasu také to, že neobsahuje cizí cukernaté či jiné příměsi. Tyto údaje se podle zákona o lihu archivují po dobu 10 let. Pochopitelně ani tak nelze zaručit, že nebudou pravidla o povoleném množství lihu porušována.

V praxi existují případy, kdy si pěstitel nechá vypálit nadlimitní množství etanolu, případně si dá vypálit ovoce do více pálenic a v celkovém součtu tak maximální povolené množství přesáhne. Jelikož jsou ale údaje celorepublikově sledovány a sčítány za všechny pálenice, vystavuje se pěstitel riziku předvolání na celní úřad a vysoké pokuty. Povinnost sledovat si množství vypáleného destilátu na jednu domácnost má každý zákazník sám.

 

Celý článek si přečtete v novém čísle časopisu Svět potravin!

titulka


Mohlo by vás zajímat

Coca-Cola bude v Praze vyrábět rostlinná mléka pro Evropu

29.05.2018 | Nápojářská společnost Coca-Cola HBC ČR a Slovensko dnes otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rostlinného původu, tzv. rostlinná mléka, pod značkou AdeZ pro 11 evropských států, v ČR a na Slovensku se začnou prodávat na přelomu roku.

Analýza: Před svátky řetězce nabízí v letácích víc alkoholu

11.04.2018 | Obchodní řetězce nabízí ve slevových letácích před svátky o půlku víc alkoholických nápojů než v jiných měsících. Před Vánoci vede pivo, před Velikonocemi se zvyšuje množství tvrdého alkoholu a bylinných likérů. Uvádí to analýza společnosti Česká distribuční, která letáky roznáší.

Coca-Cola uvedla na trh svůj první alkoholický nápoj

28.05.2018 | Americká společnost Coca-Cola poprvé za více než 125 let své existence uvedla na trh alkoholický nápoj.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.