Za dva měsíce bylo zadrženo 35 tun potravin

Za dva měsíce bylo zadrženo 35 tun potravin

02.12.2014 ČTK

Za zhruba dva měsíce od zpřísnění nahlašovací povinnosti pro dovozce nebylo kvůli porušení veterinárních předpisů puštěno v Česku do prodeje 35 tun potravin živočišného původu.

Kontroloři zjistili také řadu administrativních pochybení ze strany dovozců i výrobců. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. SVS udělila pokuty za celkem 14 milionů korun. Dovozci živočišných produktů musí od 3. října informovat o příchodu zásilky dva dny předem místo 24 hodin, jak tomu bylo od května 2011. Nově musí dovozy hlásit také importéři vybraných rostlinných produktů. Do formuláře musí uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku.
    Do země nebyly podle mluvčího v uplynulých týdnech vpuštěny například čtyři zásilky vepřového a hovězího masa a vnitřností z Rakouska, mražené kuřecí a smetana z Polska či zásilka vajec z Německa a italské hovězí vnitřnosti. "Kromě toho jsme zjistili celou řadu administrativních pochybení, a to jak ze strany příjemců, tak producentů," uvedl Duben.
    Mezi nejčastější prohřešky podle něj patřily nepřesné údaje o příchozích zásilkách, pozdní hlášení, nejasnosti v průvodních dokladech nebo porušení obalů. Výsledky kontrol svědčí o nejednotném přístupu k legislativě jednotlivými členskými zeměmi EU, uvedl mluvčí. Z dosavadních výsledků kontrol je podle něj zřejmé, že vládní nařízení má smysl. "Zákazník se může spolehnout, že potraviny živočišného původu uváděné do oběhu splňují hledisko zdravotní nezávadnosti a případná pochybení jsou včas zachycena," podotkl.
    Duben zdůraznil, že kontroly jsou prováděny nediskriminačně a namátkově, bez zaměření na konkrétní země a výrobce. Fyzicky kontrolováno je zhruba 14 procent příchozích zásilek. Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky mělo zpřísnění především zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí EU. Výše pokut udělených loni SVS vzrostla loni nejméně o polovinu. Zatímco v roce 2012 dosáhla zhruba 14 milionů korun, od začátku ledna do konce listopadu 2013 činila bezmála 21 milionů Kč. Z čísel vyplývá, že jen za letošní říjen a necelý listopad udělili veterináři pokuty jako za celý rok 2012.
   


Mohlo by vás zajímat

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

JEDNA PANÍ POVÍDALA... KDE SE VZAL MÝTUS O RECYKLOVANÉM MLÉKU?

04.12.2023 | „Skandál s mlékem! Je to vůbec možné??? A úřady to nevidí…“ Podobné poplašné zprávy s tímto podtextem kolovaly a bohužel stále kolují po internetu. Podle nich trvanlivé mléko, které se nespotřebuje do data trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel pak krabici otevře, mléko znovu převaří a opět zabalí a odešle do prodeje. Toto kolečko může otočit až pětkrát. Jenže co je na tom pravdy?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.