ZNAČKA KVALITY KLASA JE STARÁ, UVAŽUJE SE O ZMĚNĚ!

ZNAČKA KVALITY KLASA JE STARÁ, UVAŽUJE SE O ZMĚNĚ!

31.07.2023 Jana Čiháková

Pojetí značek Klasa a Regionální potravina, které spravuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), by se mělo přehodnotit. Ve výroční zprávě fondu to uvedl jeho generální ředitel Petr Dlouhý. Značky mají podporovat kvalitní české potraviny. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy je Klasa již přežitá a zákazníci na ni příliš nereagují, roste naopak zájem o Regionální potravinu. Měla by se ale modernizovat.

Dlouhý ve zprávě uvedl, že značky kvality by měly fungovat v souladu zejména s ohledem na udržitelnost, což odpovídá společenským potřebám. "Rovněž došlo k výraznému růstu inflace, která měla dopad i na cenu potravin a ruku v ruce s tím začala stagnovat i poptávka právě po kvalitních potravinách, i proto je marketingová podpora nadále důležitá," napsal. Na podporu Klasy, která funguje již 20 let, fond loni vyplatil 124,48 milionu korun.

Podle výroční zprávy má značka nabízet výjimečně kvalitní potraviny, které jsou na trhu jedinečné. Má podpořit také zájem o kvalitu potravin a posílit konkurenceschopnost výrobků. Loni ji získalo například Starokolínské kysané zelí z rodinného podniku Baše a spol. z Polabí, jablky odrůdy Gala a Golden Delicious odbytového družstva CZ Fruit. Získalo ji také vepřové maso ve vlastní šťávě z Farmy Doupov nebo Kostelecká klobása od Kosteleckých uzenin z holdingu Agrofert.

Na projekt Regionální potravina fond vyplatil zhruba 47,7 milionu korun. Značku mohou získat potraviny na krajských soutěžích pořádaných ministerstvem zemědělství. Výrobci musí používat lokální suroviny a produkty musí mít vazbu na svůj kraj, například tradičním postupem výroby. Získat ji mohou jen podniky do 250 zaměstnanců. Loni se o ni ucházelo 437 výrobců s 1708 výrobky, ocenění dostalo 114 produktů. Značku mohou poté používat čtyři roky.

Podle Prouzy by se marketingová podpora Klasy měla výrazně omezit a peníze dát na Regionální potravinu, biopotraviny, alternativní potraviny nebo případně na podporu produktu s Českými cechovními normami. "Pokud mají mít kampaně smysl, musí ale dojít k modernizaci daných označení. Bývalému ministru zemědělství (Zdeňku) Nekulovi (KDU-ČSL) jsme navrhovali, jak by šlo značku Regionální potravina zmodernizovat, bohužel s tím nic neudělal," doplnil. SZIF zajišťuje také kampaň na podporu biopotravin a ekologického zemědělství. Loni na ni vyplatil přes 40 milionů korun.


Mohlo by vás zajímat

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Brambora není jen jedna: Vyznáte se v odrůdách?

11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.