VELIKONOČNÍ NÁKUP JE LEVNĚJŠÍ: CO, KDE A ZA KOLIK?

VELIKONOČNÍ NÁKUP JE LEVNĚJŠÍ: CO, KDE A ZA KOLIK?

27.03.2024 Jana Čiháková

ngredience na velikonoční pečení jsou meziročně levnější v průměru o necelou pětinu. Zákazníci letos ušetří především za vejce (35 %), mléko (30 %) nebo mouku (27 %), nepatrně zdražilo pouze máslo. Průměrná sleva vybraných položek v akčních letácích byla letos 20 %.

„Velikonoce se dají považovat za první období v roce, kdy roste zájem spotřebitelů o nákup konkrétních položek, zejména ingrediencí na pečení. Opět jsme se tedy podívali na to, jak si vedou vybrané položky v akčních letácích sedmi největších řetězců a máme pro spotřebitele pozitivní zprávy. Oproti loňsku za ingredience na pečení ušetříme až pětinu výdajů. Vejce, která jsou nedílnou součástí Velikonoc, jsou meziročně levnější dokonce o třetinu. Podobně je na tom i mléko nebo mouka. Ze sledovaných položek je dražší jen máslo, jde však pouze o korunový příplatek za kostku. Přestože jsou potraviny obecně levnější, akční letáky stále pomáhají mnoha domácnostem výhodně nakoupit a šetřit nemalé částky rodinného rozpočtu,“ říká Jaroslav Staněk, manažer marketingu a komunikace České distribuční.

O TŘETINU MÉNĚ

Zatímco před loňskými Velikonocemi stálo deset slepičích vajec velikosti M v průměru 44 korun, letos je to o 15 korun méně, což je zhruba třetinová úspora. Sedm korun ušetříme za litr polotučného mléka a zhruba pět korun za kilogram pšeničné polohrubé mouky nebo cukru krupice. Levnější jsou také celé neloupané mandle, vanilínový cukr nebo rozinky.

Cena prášku do pečiva je meziročně stejná, jeden kus vyjde zhruba na tři koruny. Prakticky beze změny zůstala také cena másla, která byla ještě v nedávné minulosti poměrně volatilní. Nyní koupíme kostku (250 g) v průměru za 44 korun, což je pouze o korunu více než loni.

Ingredience na přípravu velikonočního beránka lze letos pořídit zhruba za 50 korun, loni to bylo o deset korun více. V případě nákupu surovin na pečení velikonočního mazance ušetříme ještě o dvě koruny navíc.


Mohlo by vás zajímat

KRÁLOVNA PODZIMU DÝNĚ: VÍTE, ŽE SE PŮVODNĚ JEDLA SYROVÁ?

23.10.2023 | Tykve pochází z Ameriky a jejich využití je datováno do doby před pěti až deseti tisíci lety. Nejdříve byly divoce rostoucí rostliny sbírány za účelem získání olejnatých semen. Později Indiáni objevili, že tykve mají sladkou dužinu a dýně získala název „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“.

STÍN NAD BUDOUCNOSTÍ OLIVOVÉHO OLEJE: TRANSFORMACE V ODVĚTVÍ

06.05.2024 | Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.

HALLOWEEN: SVÁTEK DÝNÍ, SLADKOSTÍ, KOLEDY, MASEK I OSLAV

31.10.2023 | I když mnoho lidí považuje Halloween za ryze americký svátek, jeho počátky spadají na území Evropy. Byli to totiž Keltové, kteří tak slavili začátek zimy. Samhain, jak se svátek dříve nazýval, obsahoval celou řadu obřadů a zvyklostí a na území Skotska a částečně v Irsku se slaví dodnes.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202405

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.