22.03.2011 Tomáš Miškovský
Čaj provází lidstvo už několik tisíciletí. Nejstarší věrohodná zpráva o pití tohoto blahodárného nápoje sice pochází „až“ ze 3. století našeho letopočtu, objevení samotné rostliny je však mnohem starší. Legendy dokonce sahají až do 3. tisíciletí př. n. l. Podle jedné z nich vyrostl první čaj z očních víček budhistického mnicha Dharuma, který na cestě do Číny usínal únavou při meditaci a tak si oční víčka odřízl a zahodil je. V místě, kam dopadla, vyrostl strom – čajovník.
Podle jiné legendy bylo objevení čaje čirou náhodou, když pár čajových lístků spadlo císaři Šen-Nungovi přímo pod nos do kotlíku s vroucí vodou a jejich lahodná vůně byla tak opojná, že se rozhodl neznámý nálev vypít. Nejstarší dochované popisy pěstování čaje pochází z období dynastie Tchang (7. – 10. stol. n. l.), zejména od čajového mistra Lu Jü. V té době se používal lisovaný zelený čaj rozemletý na jemný prášek, který byl vhozen do vroucí vody. První záznamy o dnešní podobě pití čaje, tedy přelévání čajových lístků, spadají do období dynastie Ming (14. – 17. stol. n. l.).
Pití čaje nezůstalo jen v samotné Číně na dlouho. Postupně se tato kultura šířila v Asii (Japonsko, Mongolsko), pak Arábii a postupně – v 17. století - i do Ruska a Evropy. Historické zmínky o pití čaje na území České republiky sahají do 19. století.
Bylinné čaje, také čaje?
Čaje se dělí podle stupně oxidace (tradičně se používá termín fermentace, ten však z chemického hlediska není
správný), kterou projdou, na čaje bílé, zelené, polozelené a černé – všechny pochází ze stejné rostliny – čajovníku, liší se jen způsobem zpracování. Existují však také čaje bylinné nebo ovocné. Nejsou to sice opravdové čaje, protože neobsahují lístky čajovníku, ale i přesto jde o lahodné a zdraví prospěšné nápoje. Již dávní předkové objevovali léčivé byliny, které v různých formách, například v podobě odvaru nebo nálevu, dokázaly ulevit a pomoci organismu. Proto se nejrůznější bylinné čaje, většinou směsi mletých léčivých bylin, používají jako prevence, prostředek detoxikace, který v náročném jarním období může organismu pomoci, nebo podpora léčby různých onemocnění. Ovocné čaje zase představují výborný doplněk pitného režimu, který by neměl chybět v žádné domácnosti.
České bylinné čaje
V České republice existuje několik výrobců, kteří se na výrobu a distribuci bylinných čajů dlouhodobě zaměřují a právem získávají nejvyšší ocenění, například v podobě české značky kvality KLASA. Patří mezi ně firmy LEROS, Biogena, Artifex nebo Valdemar Grešík – Natura. Firma LEROS vznikla v roce 1994. Vizí firmy je prvotřídní kvalita výrobků a pečlivý výběr surovin pro výrobu. Výroba všech bylinných čajů a ostatních čajových směsí je od počátku monitorována a během procesu je produkt kontrolován v certifikovaných laboratořích. Mezi výrobky firmy LEROS, které nesou značku kvality KLASA, patří produkty z řady LEROS baby - Čaj pro kojící matky s obsahem natě jestřabiny, meduňky, zlatobýlu a violky trojbarevné, plodu kmínku a listu jitrocele; Dětský čaj bylinný, jenž je složen ze šípku, jablka, fenyklu, heřmánku, ostružiny, květu lípy a kořene mrkve, nebo čajová směs k ochraně horních cest dýchacích – Dětský čaj průduškový. Pro dospělé je tu řada LEROS Natur ze směsí bylin nebo s obsahem jen jedné byliny. Značku KLASA získal čaj LEROS Natur Spánek a nervy – směs, která obsahuje rostliny s uklidňujícími účinky a pomáhá při nervovém vypětí, přepracování a v období stresu, z jednobylinných čajů značku KLASA získal LEROS Natur Echinacea Tea Imunita.
Další firmou, která se zaměřuje na výrobu a prodej bylinných čajů, je společnost Biogena. Na trhu se pohybuje od roku 1991, kdy v Českých Budějovicích vznikla. Ve svých začátcích měla jen 3 zaměstnance a všechna práce byla dělána manuálně. V dnešní době zaměstnává Biogena 80 lidí a řadí se mezi přední výrobce čajů v České republice. I výrobky této firmy – Mátový, Šípkový a Lipový čaj – získaly ocenění značkou kvality KLASA. Společnost Valdemar Grešík – Natura, která vznikla v roce 1990, dnes rovněž patří mezi přední české výrobce bylinných a ovocných čajů, koření, kapek a mastí z léčivých bylin a potravinových doplňků. Její Čistící čaj s červenou řepou, který pročisťuje organismus a dodává tělu cenné minerály, zlepšuje látkovou výměnu a podporuje vylučování škodlivých látek z organismu, je vhodný po užívání antibiotik nebo jiných léků, při nádorových onemocněních a po pobytu v kontaminovaném prostřední, Smolíček, čaj pro menší i odrostlejší děti s obsahem šípku, fenyklu nebo heřmánku a Průduškový bylinný čaj jsou rovněž nositeli ocenění KLASA.
Dalším českým výrobcem, tentokrát instantních granulovaných nápojů, je firma Artifex Instant. I její výrobky – instaní čaje Exotic, Multivitamín, Citron, Broskev a Jablko&bez – nesou ocenění kvality KLASA.
28.08.2013 | Chráněné zeměpisné označení České pivo aktuálně používá 16 pivovarů pro 77 značek piva.
05.05.2014 | Čemu se říkalo zemská jablka? A jak chutná pravý Křemešník z Vysočiny?
26.09.2012 | Vejce nás provázejí v jídelníčku odnepaměti. Jedná se o potravinu, která je nepředstavitelně univerzální. Mohou se připravovat samostatně jako vařená, sázená, smažená nebo míchaná, nebo ve spojení s dalšími potravinami. Vejce tak dává vzniknout omeletám, polévkám, majonézám, omáčkám a v neposlední řadě těstům a moučníkům.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.