Češi objevují sýry

Češi objevují sýry

18.02.2014 ČTK

Spotřeba sýrů v ČR roste, přibývá specializovaných obchodů s nimi.

Spotřeba sýrů v České republice pozvolna roste a přibližuje se průměrné spotřebě v Evropské unii, která dosahuje zhruba 17 kilogramů na osobu ročně. V posledních letech narůstá konzumace čerstvých a plísňových sýrů. Stále více lidí vyhledává různé sýrové speciality. S tím souvisí trend přibývajících speciálních sýrových prodejen. Na dotazy ČTK to uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. 
    Z dlouhodobého hlediska český zákazník nakupuje především polotvrdé sýry holandského typu, mezi něž patří především eidamy a goudy. Specifikem českého trhu je vysoká obliba tavených sýrů. Jejich průměrná spotřeba dosahuje více než dva kilogramy na osobu. Český zákazník podle Kopáčka miluje sýry s oky. "Nově se ale zaměřuje na rozšiřující sortiment čerstvých sýrů a také sýrů plísňových," poznamenal. Novou rostoucí kategorií jsou také takzvané konvenientní sýrové speciality k dalšímu kulinářskému použití, kam patří například předsmažené sýry. 
    Lidé podle Kopáčka již nekupují sýry jen jako základní potravinu. Čím dál častěji si například při různých oslavách či posezeních s přáteli dopřávají různé sýrové speciality. Mezi ně patří například velmi prozrálé archivní sýry nebo dovážené sýry s chráněným označením původu. Jiní zákazníci pak v obchodech vyhledávají druhy sýrů, které jim chutnali při návštěvách v zahraničí. "Tento spotřebitelský zájem vedl i k otevírání celé řady speciálních sýrových prodejen (sýroték) a dá se říci, že nejméně jedna až dvě takovéto prodejny jsou dnes už téměř v každém větším nebo i okresním městě," poznamenal Kopáček. 
    Například italsko-česká společnost Orrero, která je největším světovým výrobcem tvrdého sýra typu parmazán, má v současnosti v Česku 11 prodejen La Formaggeria Gran Moravia. Brzy mají přibýt další nové prodejny. 
    "V první polovině roku 2014 plánujeme otevřít tři nové prodejny v Praze a přestěhovat naši olomouckou prodejnu do větších prostor, abychom zákazníkům mohli nabídnout širší sortiment a především pohodlí při nakupování," uvedla Vendula Trefilová ze společnosti, která vyrábí extra tvrdý dlouhozrající sýr pod značkou Gran Moravia.
    "Současný spotřebitel už nehledá jen příznivou cenu, ale také kvalitu, poctivost při výrobě a vstřícný přístup v prodejnách," řekla Trefilová. "Všechny tyto hodnoty se snažíme zajistit a udržet," dodala. 
    Spotřeba okolo 17 kilogramů sýrů na osobu ročně řadí Čechy na přední místo ve střední a východní Evropě. Češi snědí více sýrů než Britové, Španělé či Skandinávci. Největšími jedlíky sýrů v Evropě jsou Řekové s 30 až 31 kilogramy ročně. Velkými jedlíky sýrů jsou také Francouzi, Lucemburčané, Němci a Italové. 
    Podíl dovážených sýrů na celkové domácí spotřebě je v Česku vysoký a v roce 2012 představoval 51 procent. Podle předběžných odhadů mlékařů se loni podíl dovozů mírně snížil vzhledem k vyšší domácí výrobě. "V roce 2014 by k dalšímu snížení tohoto poměru mohlo pozitivně napomoci opatření ČNB týkající se kurzu české koruny vůči euru, ale především pak skutečnost zvyšující se kvality domácích produktů," řekl Kopáček. 


Mohlo by vás zajímat

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.