04.06.2010 Tomáš Miškovský
V době chřipek saháme k osvědčeným preparátům. Většinou popíjíme různé vitamínové nápoje a rozpuštěné šumivé tablety léků obsahující často vitamín C. Ale jen málokdo ví, že si tak zároveň nevratně škodíme.
Zubaři varují, že každodenní pití podobných nápojů oslabuje zubní sklovinu a otevírá cestu ke kazům a zvýšené citlivosti zubů. „Někdy to může být velmi bolestivé. Poškozená sklovina už tolik nechrání dřeň zubu a nerv. Zub je potom velmi citlivý a pacient trpí,“ popisuje situaci britský stomatolog Mervyn Druian.
Londýnský lékař se ve své ordinaci setkává s takovými problémy denně. Pacientka má krásné zuby, ovšem na sklovině lékař objevil drobné trhlinky. A příčina je nasnadě: Žena pije každé ráno ovocný džus a ihned po snídani si čistí zuby. Podobně jedná víc lidí. Začínají den džusem, energetickým nápojem, nebo šumivými vitamíny. Jejich vysoká kyselost zeslabuje zubní sklovinu. Pokud si navíc bezprostředně poté čistí zuby, škodí si ještě víc.
Stomatolog Mervyn Druian: „Sklovina je tak trochu jako sklo nebo porcelán. Tvrdá, ale křehká. Hmota, která je pod ní, je už choulostivější a měkčí materiál. Na místě, kde zub vychází z dásně, je sklovina velmi tenká. A právě tam dochází k jejímu poškození. Když pravidelně pijete šumivé, ovocné a sportovní nápoje, které mají vysoký obsah cukru, který se navíc mění na kyselinu, sklovina trpí. Čištění zubů bezprostředně po požití takového nápoje napáchá další škody. Sklovina slábne a zub začíná být citlivý.“ |
---|
Sklovina pacientčiných zubů má drobné trhlinky. A může být hůř: V lepším případě „jen“ poškozená sklovina, v horším – dokonce odhalený nerv. Někdy nezbývá nic jiného, než extrakce nervu nebo celého zubu.
I odborná studie helsinské univerzity potvrdila, že sklovinu nejvážněji poškozují šumivé vitamíny. Zákeřným nepřítelem je kyselina citrónová obsažená ovšem také v limonádách a „kolových“ nápojích.
Případy poškozené skloviny narůstají geometrickou řadou. Podle výzkumu finských vědců jsou hlavním viníkem šumivé nápoje. Kyseliny leptají sklovinu, ze zubů vyplavují minerály a oslabují je. Dříve kvůli špatné ústní hygieně přicházeli lidé o zuby v nízkém věku. Dnes však dochází k paradoxu. Přehnanou péčí si lidé nevědomky zuby naopak ničí. Podle Britské asociace zubních lékařů musí lidé, kteří se bez šumivých nápojů a vitaminových doplňků nemohou obejít, kyselé prostředí v ústní dutině následně neutralizovat. Například mlékem či kouskem sýra.
Zároveň nedoporučují čištění zubů bezprostředně po napití. Počkat bychom měli nejmíň hodinu, za tu dobu sliny chemicky zpevní oslabenou sklovinu. Je vhodné tyto nápoje vypít co nejrychleji a zbytečně v nich zuby nemáčet.
14.07.2014 | Srdce v ohni – cítíte to stejně, nebo jste stále unavení? Tradiční čínská medicína říká, že letní období je v elementu ohně, ke kterému se řadí orgánový okruh srdce a tenkého střeva.
10.03.2014 | Proč je jídlo módní? A víte, co jíte?
09.05.2014 | Jak si vytvořit individuální jídelní plán a přesně si v něm nalinkovat co, kdy a v jakém množství budeme jíst?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.