Na webu s nevyhovujícími potravinami je přes 750 výrobků

Na webu s nevyhovujícími potravinami je přes 750 výrobků

10.01.2013 ČTK

Na internetovém portálu www.potravinynapranyri.cz se od jeho spuštění shromáždily údaje o 750 falšovaných, nejakostních či nebezpečných potravinách. Informoval o tom server Vitalia.cz, který se dlouhodobě kvalitou potravin zabývá. V nadpoloviční většině případů šlo o nebezpečné výrobky. Nejčastěji byly potíže zjištěny u alkoholu a masných produktů. Nejvíce nevyhovujících výrobků lidé koupili v prodejnách Tesco, Kaufland a Ahold, uvedl server.

Z databáze vyplývá, že 55 procent nevyhovujících potravin bylo tuzemského původu. Z Polska, o němž zejména tuzemští potravináři dlouhodobě mluví jako o významném původci nekvalitních výrobků, pocházelo osm procent prohřešků, ze Slovenska necelá tři procenta. Zhruba dvě procenta špatných produktů byla z Číny. Například ze sousedního Německa, které je také významným vývozcem potravin do ČR, byly jen čtyři výrobky.

"V čase metanolové aféry asi nepřekvapí, že velkou část nebezpečných potravin představují lihoviny. Sice ne tak bezprostředně ohrožující život, zato v ohromujícím množství, byly nálezy nebezpečných potravin ze skupiny masné výrobky," uvedla šéfredaktorka serveru Vitalia Lenka Krbcová. U masných produktů kontroly podle ní nejčastěji odhalují plíseň, prošlá data, zapáchající surovinu či nepřirozeně lepkavé povrchy.

Jak ČTK zjistila na webu, 430 záznamů spadá do kategorie nebezpečných výrobků. Mezi ně se řadí například potraviny, které překračují limity cizorodých látek či je v nich použito nedovolené množství takzvaných éček. O falšování potravin, tedy případy, kdy byl zákazník většinou záměrně špatně informován o složení potravin, šlo ve 180 případech, nejakostních výrobků zjistili kontroloři 145. Na Tesco Stores připadá 88 zveřejněných potravin, druhý je Kaufland se 61 záznamy, třetí Ahold s 50 případy. "Přestože na velké prodejce je logicky více vidět, a za kvalitu nebo spíše nekvalitu prodávaných potravin často nemohou oni, ale jejich výrobci, je nicméně prodávající tím, kdo například nekvalitní výrobky objednává a kvalitu také ovlivňuje dalším zacházením s potravinami," uvedla Krbcová.

potraviny

Podle mluvčího řetězce Tesco Jana W. Dvořáka je však vzhledem k celkovému počtu kontrol počet zjištěných prohřešků nízký. "V roce 2012 provedli pracovníci SZPI ve 232 obchodech společnosti 1230 kontrol, aktuálně je na pranýři Tesco 87krát," uvedl Dvořák. Řetězec podle něj prodá za tři měsíce zhruba 38 milionů výrobků, za stejné období podle něj inspektoři nalezli 40 případů nevyhovujícího zboží. Podle Dvořáka navíc za většinou pochybení stojí chyba výrobce.
"Není například fyzicky možné zkontrolovat každé balení vajec, která jsou dodávána v neprůhledných papírových obalech, v mnoha vrstvách na sobě, ve velikých objemech v řádu desítek tisíc balení denně," poznamenal mluvčí. Podobně je tomu podle něj v například u konzerv a jiných balených potravin včetně uzenin. Přes opakovaná školení podle Dvořáka stále dochází k prohřeškům způsobeným jednotlivými zaměstnanci na prodejnách.

Internetové stránky však v minulosti kritizovali také potravináři. Těm se nelíbilo, že je u jednotlivých prohřešků na webu uváděno jak jméno výrobce, tak obchodníka, a to i v případech, kdy vina je jednoznačně na obchodníkovi, jako jsou třeba přelepování data spotřeby či špatné skladování potravin. Web potravinynapranyri.cz spustily v červenci ministerstvo zemědělství (MZe) a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Výrobci a prodejci se podle MZe pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení nejakostních, falšovaných i nebezpečných potravin. Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně. V okamžiku spuštění web obsahoval údaje o 350 nevyhovujících produktech, které odhalily kontroly SZPI.
Web svým návštěvníkům umožňuje vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora. Podle SZPI je takováto internetová stránka evropským unikátem.


Mohlo by vás zajímat

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.