23.08.2021 Jana Čiháková
Aby měl člověk dostatek vitamínů a minerálních látek, měl by každý den konzumovat maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy a semínka. Nedostatek těchto důležitých látek hrozí lidem s některými chorobami, kuřákům, ale třeba i těm, kteří se rozhodnou pro nízkosacharidovou dietu či veganskou stravu.
Vitamíny, minerální látky a stopové prvky si tělo až na výjimky nedokáže vyrobit, je tedy potřeba přijímat je stravou či pitím. Jen díky těmto látkám přitom organismus dokáže správně zpracovávat bílkoviny, tuky a cukry, reagovat na zátěž či regulovat tělesnou teplotu. Jsou důležité také pro imunitu, fungování nervové soustavy, svalů, krvetvorbu i kardiovaskulární systém.
"Konzumací masa, mléka a mléčných výrobků, vajec, ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, ořechů a semínek na denní bázi umíme získat velkou většinu minerálních látek, stopových prvků i vitamínů," uvedla Sadílková. Důležitý je také pitný režim, protože voda je nezbytná pro všechny metabolické procesy v těle.
Nedostatek vitamínů a minerálních látek mohou způsobit nesprávné stravovací návyky, ale také kouření, pravidelné užívání alkoholu, dlouhodobý stres. Riziko mají také dospívající, těhotné a kojící ženy, dále ženy během hormonálních změn v menopauze a lidé s onemocněními ledvin, jater a trávicího traktu. Podle Sadílkové mohou mít nedostatek těchto důležitých látek i lidé, kteří drží takzvanou nízkosacharidou dietu a výrazně omezují příjem sacharidů i ve formě pečiva, obilovin, brambor, luštěnin, ovoce či některých druhů zeleniny. "Hrozí tak nedostatečný příjem hořčíku a draslíku, ale také selenu, mědi, vitamínu C a E. U diet omezujících příjem masa, vajec, mléka a mléčných výrobků, jako je veganství či frutariánství, hrozí zase nedostatečný příjem vápníku, železa, zinku a vitamínů skupiny B," řekla Sadílková.
Minimálně 80 procent denní stravy by měly podle nutriční terapeutky tvořit základní nezpracované potraviny. "Například když si k snídani dáme ovesné vločky s jogurtem nebo chléb se sýrem, k obědu plátek libového masa, brambory a zeleninu, k večeři pečivo s vajíčkem a zeleninou, proložíme to ovocem, tak to je ten správný jídelníček," doplnila Sadílková. Pokud toto lidé dodrží, mohou si bez obav z obezity či zdravotních komplikací dát i třeba sušenku, zmrzlinu či skleničku alkoholu.
Zdroj ČTK, foto shutterstock
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.