Zdravé pečení ze špaldové či žitné mouky

Zdravé pečení ze špaldové či žitné mouky

01.12.2015 redakce

Bílá pšeničná mouka je bez pochyb tradiční surovinou pro přípravu vánočního cukroví. Bohužel vzhledem ke způsobu zpracování nemá téměř žádnou výživovou hodnotu. Existují ale takové mouky, ze kterých lze upéct stejně dobré nebo i lepší pokrmy a přitom se nepřipravíme o vitamíny, vlákninu a minerály. Kterými moukami můžeme tu bílou nahradit?

Historie bílých mouk vznikla teprve v posledních dvou stoletích, kdy se z praktických důvodů začalo obilí nejprve obrušovat a pak mlít. "Odstraněním vnější obalové vrstvy a klíčku zrna získáme sice mouku s delší trvanlivostí a konstantní kvalitou, nicméně z pohledu výživy je to zcela prázdná potravina, protože právě obal a klíček obsahují ty nejdůležitější minerální látky, vitamíny a vlákninu,“ vysvětluje odbornice na biopotraviny a zdravou stravu Ing. Barbora Hernychová ze společnosti Pro-Bio, která se více jak 20 let specializuje na výrobu vysoce kvalitních bio mouk.

Bílá pšeničná mouka má nepochybně výborné pekařské vlastnosti, ale nejen z ní se dají péct skvělé pokrmy. Pusťte do své kuchyně také mouky celozrnné a mouky z tzv. zapomenutých plodin, jako je například špalda či pohanka. Obohatíte tím své pokrmy o důležité živiny a zpestříte si jídelníček.

„Změna jídelníčku nemusí být nikterak zásadní, chceme-li dosáhnout pozitivních změn. Naučte se třeba nahrazovat pouze část pšeničné mouky jinými druhy a postupně je pravidelně používat při svém vaření, pečení či zahušťování. Pro začátek můžete vyzkoušet například mouku špaldovou, pohankovou nebo žitnou. Já osobně doporučuji k vánočnímu pečení mouku špaldovou, protože dodává pokrmům jemnou oříškovou příchuť,“ doplňuje B. Hernychová.

Pšenice špalda představuje jednu z nejstarších původních obilovin. Oproti klasické pšenici nebyla uměle přešlechtěna, zachovala si vysoký obsah živin i lepší stravitelnost pro náš organizmus. Stačí jí nahradit třeba třetinu pšeničné mouky. Špaldová chuť dodá pokrmu určitou výjimečnost a typickou oříškovou chuť. Špaldová mouka je výborná do vánočního pečiva, koláčových a buchtových těst, ale i do polévek, kaší a na běžné zahušťování omáček.

Skvělou příležitostí pro vyzkoušení této změny je pečení vánočního cukroví. Zde je pár jednoduchých receptů, které jsou tradičně součástí Vánoc a které jsou pro začátek ideální.

 

Linecké z pohankové a špaldové mouky

Ingredience: 300 g celozrnné špaldové mouky BIOHARMONIE, 200g pohankové mouky BIOHARMONIE, 100g javorového sirupu, 270 g másla, pikantní džem

Postup: Všechny suroviny zpracujeme v těsto a uložíme aspoň na 1 hodinu do chladu. Odležené těsto vyválíme na 3 mm silný plát a vykrajujeme různé tvary. Ve vyhřáté troubě pečeme cca na 150°C asi 20 min. Necháme vychladnout, poté natřeme džemem a slepíme. Cukroví je po dvou dnech měkké.

 

Žitné medové perníčky

Ingredience: 860 g celozrnné žitné mouky BIOHARMONIE, 4 vejce, 4 velké lžíce medu, 350g třtinového cukru, 1 polévková lžíce perníkového koření, citrónová kůra z bio citrónu bez chemického ošetření, 250 g sádla, 1 bio prášek do pečiva (vinný kámen), vejce

Postup: Vše smícháme a vypracujeme těsto. Pokud je příliš řídké, přidáme mouku. Těsto vyválíme a vykrajujeme tvary, které pak rovnoměrně rozprostřeme na vymazaný plech. Pečeme ve středně vyhřáté troubě dozlatova. Ihned po vyndání z trouby pomažeme rozšlehaným žloutkem.

Další (nejen) vánoční recepty z alternativních mouk najdete na www.bioweb.cz


Mohlo by vás zajímat

SALÁTY NEMUSEJÍ BÝT "HLADOVÉ": BÍLKOVINOVÉ BOMBY, KTERÉ ZASYTÍ

23.01.2024 | Podle loňského průzkumu společnosti eToro si novoroční předsevzetí plánuje každý druhý Čech, z toho polovina se zaměřila na zdraví a duševní pohodu. Strava je palivo lidského těla, proto byste ji neměli podceňovat a dbát na nutričně bohatý jídelníček.

ŠKODA HROZNŮ JEN NA ZOBÁNÍ: TIPY, JAK VÍNO VYUŽÍT PŘI VAŘENÍ

01.11.2023 | Období sklizně hroznů vyhlížejí každoročně především vinaři a věrní konzumenti lahodného nápoje. Hroznové víno však má mnohem více kulinářských využití. Uplatnění najde jako mražené osvěžení, ozdoba dezertů i součást netradičních masových pokrmů. Ale pouze za předpokladu, že se jej spotřebitelé nesnaží znehodnotit dřív než z něj vůbec stihnou připravit kulinární bombu.

K LANGOŠŮM SÝR PATŘÍ, ALE CO JE JÍM ROVNOU NAPLNIT?

08.11.2023 | Mini-langoše plněné sýrem podle Pavla Berkyho, to je dobrota, kterou si rozhodně zamilujete. A to nejen pro skvělou chuť. Upoutá vás i nenáročná příprava...

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.