Konopí se bát nemusíte

Konopí se bát nemusíte

13.05.2013 Ing. Jana Poděbradská

Konopí je plodina s velmi širokým spektrem využití. Nechceme nabádat k tomu, abyste si kupovali semena s obsahem THC (tetrahydrocannabinol). Semena konopí setého, o kterých píšeme, jsou potravinářsky schválena.

Konopí seté pochází ze střední Asie, kde bylo kultivováno již před několika tisíci lety. V Česku je jeho pěstování zatím v začátcích, ale rostlina se i zde stává stále populárnější. Bez nadsázky se dá říci, že konopí patří mezi nejvýživnější potraviny planety a to především pro vysoký obsah obsažených omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Taktéž obsahuje všechny základní aminokyseliny.

Konopí má rovněž vysoký obsah vitaminů E, B1 a B2 a je bohaté na minerály, zejména hořčík, který je výborný proti svalovým křečím. Dále obsahuje železo, fosfor, draslík, vápník a zinek, který pomáhá zlepšovat kvalitu nehtů a vlasů. Také je zdrojem lecitinu. Neobsahuje lepek, tudíž je vhodné pro osoby trpící celiakií. Nevyužívá se ale jen v potravinářství. Konopná vlákna jsou výborná i pro výrobu textilu. Na trhu se také objevily dětské látkové plenky právě z konopí.

konopi

Téměř neomezené využití

Konopné semínko je dnes oblíbeno hlavně příznivci zdravého životního stylu především pro své nepřekonatelné výživné hodnoty. Konopné semeno obsahuje 34 % proteinu, 44 % tuků a 12 % uhlovodíků. Gurmáni tvrdí, že loupaným konopným semínkům se vyrovná málokterá pochoutka. Můžeme je přidávat takřka do všeho. Jestliže je například rozmixujeme s vodou, vytváříme lahodné mléko.

Na trhu je dnes můžeme sehnat loupaná či neloupaná. Z konopného semínka se dále vyrábí olej i konopná mouka. Z této mouky můžeme sehnat také těstoviny nebo směsi na pečení chleba. Jsou k dostání dokonce i konopné chipsy. Ze sladkých pochoutek si pak můžeme dopřát semínka máčená v čokoládě či variace konopných sušenek. Ze semínek se vyrábí také rostlinné mléko a můžeme se setkat i s konopným pivem.

konopi2

Semínka před alkoholem

Jestliže se chystáte dát si pár skleniček alkoholu, tak byste rozhodně neměli zapomenut sníst několik hodin předem hrst konopných semínek. Obsah tuku totiž zpomalí vstřebávání alkoholu v krvi a vitamin B pomůže organismu se s alkoholem lépe vyrovnat.

Konopný olej v kuchyni

Olej z konopných semínek je ideální pro osoby trpící atopickým ekzémem. Nejen ti jej mohou používat vnitřně i zevně. Je vhodný i pro citlivou pokožku. Tu chrání před vysoušením a zmírňuje obtíže spojené s atopickým ekzémem. Tento olej je vhodný taktéž pro osoby, které mají vysoký krevní tlak nebo zvýšenou hladinu cholesterolu. Nejlepší je pak samozřejmě ten lisovaný za studena. U konopného oleje platí, že čím zelenější má barvu, tím vyšší je obsah chlorofylu, který pomáhá prokysličovat organismus, urychluje hojení a růst tkání a má velmi příznivé účinky na trávící soustavu.

Olej je vhodný především do studené kuchyně pro přípravu zeleninových salátů. Kromě pozitivního vlivu na zdraví pak jistě oceníte i jeho jemnou oříškovou chuť a vůni. Doporučuje se jedna polévková lžíce denně. Pro zachování kvality esenciálních mastných kyselin by semínko ani olej neměly být zahřáty na více než 45 °C.

Rychle žlukne, proto se doporučuje uchovávat je v chladu a spotřebovat nejlépe do půl roku od otevření lahve. Na závěr připomínáme, že konopné semínko a v něm obsažený olej neobsahují žádné THC.


Mohlo by vás zajímat

Zhubnete odkyselením?

31.07.2014 | Jste bez energie, stále unavení, trápí vás žaludeční potíže a studené končetiny?

Nejdřív knedlík, potom svatba

13.06.2014 | Historie knedlíků je dlouhá, i když ne tak, jak by se mohlo díky jejich neotřesitelné pozici v českých kuchyních zdát.

Co nevíte o rebarboře

05.06.2014 | Stojí na pomezí mezi ovocem a zeleninou, její části jsou jedovaté, ale přesto patří mezi nejchutnější jarní plodiny.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.